0
Varukorg
Henra flaksläp med kåpa. 


En kåpa på släpet skyddar såklart lasten från nederbörd, smuts, insyn och stöld.
Den ger också bättre ekipage-aerodynamik eftersom kåpan minskar turbulensen kring släpet.

Fram- eller sidomonterad?

Oavsett om du väljer en alukåpa eller en Jaxal-kåpa kan du specificera front- eller sidomontage av kåpan.  
Med nedfällda lämmar får du en helt plant lastbädd för hand- eller trucklastning.
Lastskenor finns som tillbehör och placeras i ett låsbart fack under trailern.




Henra med Jaxal kåpa - monterad i sidan

En kåpa monterad i sidan har sina fördelar...
Lastfördelningen på truckgafflarna blir bra när du kan lasta och lossa från sidan.


Alu- eller Jaxal-kåpa ?



Aluminium.
Alu-kåpan tillverkas i saltvattenbeständig metall-legering av aluminium och magnesium och är förstärkt invändigt med metallreglar. Därefter lackeras den, vilket ger kåpan ett kraftigt korrosionsskydd. Ytan reagerar på luft och vatten
ungefär som trailerns varmförzinkade plåt. Alukåpan är dock lite känsligare för fysisk påverkan.

Jaxal
Jaxal-kåpan tillverkas av HD-PE, som är ett kem- och reptåligt återvinningsbart kompositmaterial. En jaxalkåpa väer 35-60 kg beroende på storlek. Kåpan kan enkelt tas på och av vid behov.

Färger
Aluminiumkåpa: Vitt eller svart.  Jaxal-kåpa: Ljusgrå eller svart.




 

K L I P P A N S L Ä P   F I N N E R   A L L T I D   E N   P A S S A N D E   L Ö S N I N G
Henra black med svart alu-kåpa. 
Vi fick förtroendet att leverera en Henra Major Platform flaktrailer 4 x 2 meter i svart utförande där kunden ville ha en matchande läcker svart aluminium kåpa. Tack vare vårt nära samarbete med ledande svenska kåp-tillverkare kunde vi erbjuda en tilltalande och praktisk lösning. Förutom att den känns och fungerar som en helprofessionell flak-trailer, förmedlar detta flaksläp en synlig kvalitetshälsning på vägen. 
 





Trailern är försedd med dubbla lämmar. Som framgår kan släpet lastas och lossas från sidan, förutsatt såklart att lasten inte är högre än avståndet från golvet till kåpans underkant.


Denna typ av kåpa - och dubbla lämmar - passar såklart inte bara till flaksläp utan också till Henras Tippare.